ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁS 2024 - INFÓK:
2024. június 9-én önkormányzati és európai parlamenti választások is lesznek Magyarországon.
Idén először egy napon tartják ezt a két választást, június 9-én. Az alábbi tájékoztatóban összeszedtük, hogy melyik választáson mire szavazunk, ki szavazhat és mit kell tudni a közös lebonyolításról.
A 10 000-nél több lakosú településeken, így Dunaújvárosban is vegyes választási rendszerben választunk képviselő-testületet. Ez azt jelenti, hogy a képviselő-testület az egyéni választókerületekben megválasztott képviselőkből és a kompenzációs listán mandátumot szerzett képviselőkből áll.
A település lakosságszámától függ, hogy hány tagú a képviselő-testület: 50.000 lakosig 14 fő (10 egyéni választókerületi és 4 kompenzációs listáról)
Az egyéni választókerületekben az a jelölt lesz a képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta.
Azt, hogy a kompenzációs listáról kik kerülhetnek be a képviselő-testületbe, a töredékszavazatok határozzák meg. A töredékszavazatok azok a szavazatok, amelyeket azokra a képviselőkre adtak le, akik végül nem szereztek mandátumot. Azoknak a jelölő szervezeteknek a jelöltjei kerülhetnek be kompenzációs listáról, amelyek a töredékszavazatok legalább 5 százalékát megszerezték az adott településen. Ha közös listát állítottak egy másik szervezettel, a szavazatok legalább 10 százalékát kell megszerezniük ehhez.
KI SZAVAZHAT?
Ha valakit gondnoksági eljárásban vagy büntetőeljárásban megfosztottak a választójogától az a helyi önkormányzati választáson sem szavazhat.
MIT KELLE TUDNI AZ EURÓPAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSRÓL?
2024. június 9-én önkormányzati és európai parlamenti választások is lesz Magyarországon.
Idén először egy napon tartják ezt a két választást, június 9-én.
Az európai parlamenti (EP) választáson arról szavazunk, hogy ki képviselje Magyarországot az Európai Parlamentben.
A szavazatok legalább 5%-át megszerző pártlisták között osztják meg Magyarország 21 képviselői mandátumátaz Európai Parlamentben.
A listát állító pártok arányosan részesülnek a képviselői helyekből. Az EP-választást minden EU-s tagállamban ugyanabban az évben tartják.
Az Európai Parlament az EU egyik fontos döntéshozatali fóruma. Az Európai Parlament képviselőit közvetlenül választják valamennyi tagállamban azért, hogy képviseljék az emberek érdekeit az uniós jogalkotás során, és hogy biztosítsák a többi uniós intézmény demokratikus működését.
(Utolsó frissítés: 2024.03.12.)